Hjem » Tidligere Pride » Drammen Pride 2019
Hei
Pride i Drammen arrangeres for aller første gang helgen 16.–18. august 2019. Hold av hele helgen!
En festival for skeive (og familie, venner og andre støttespillere )
Drammen Pride er en festival av og for skeive. Men, festivalen er også til for venner av skeive, familie og alle som er stolte støttespillere. Er du for åpenhet, mangfold og et raust samfunn? Er du mot homofobi, diskriminering, rasisme og annet gufs, da vil vi ha deg med i parade, på fest, til å lære av foredragene og debattene – kort sagt – til å delta på alle de ulike arrangement som blir satt på programmet.
Pride handler om at det skal være plass til alle typer mennesker i samfunnet, uansett hvem du elsker eller hvem du er. Pride handler om å bekjempe fordommer og diskriminering.
Gjennom pride tar vi plass og synliggjør at vi eksisterer. Gjennom pride viser vi hele verden at vi er stolte av hvem vi er, uavhengig seksualitet, kjønn eller kjønnsuttrykk – om folk er lesbiske, homofile, bi/pan eller transfolk (lhbt). Og venner, familie og andre støttespillere står opp for et inkluderende samfunn, og står opp for menneskerettighetene.
Drammen Pride – en festival av FRI
FRI er arrangøren bak mange av pridefestivalene i Norge, og FRI Oslo og Akershus, som etter alt å dømme blir FRI Oslo og Viken i 2020, arbeider nå sammen med en komité sammensatt av Drammensere som skal lage tidenes første pridefestival i Drammen i 2019.
FRI OA jobber for at alle folk som bryter med samfunnets normer for kjønn og seksualitet – lesbiske, homofile, bi/pan, trans- og queerpersoners liv – skal kunne leves best mulig.
Stå opp for mangfold, pride og frihet. Si nei til rasisme, diskriminering og hat. Ingen er fri før alle er fri. Derfor lager vi pride.
Historie som tema
I 2019 er det 50 år siden Stonewall-opprøret i New York, et opprør som av mange regnes som starten på den moderne skeive rettighetskampen. Derfor er historie tema for FRIs pride-festivaler i 2019.
Når vi i år feirer den skeive historien: Kjærligheten, menneskene, kampene og seierne, trenger vi din hjelp: Vi skal fortelle hele historien, om de små og de store øyeblikkene og vil høre dine historier. Har du et år og en historie fra ditt skeive liv du husker ekstra godt og vil dele med oss? Send en e-post til historie@foreningenfri.no – alle historier behandles og publiseres anonymt på Instagram-kontoen pride50aar. Legg gjerne ved bilder!
Historie handler også om kunnskap om hva som har skjedd, kampene vi har tatt i vår mangfoldige skeive bevegelse, om våre nederlag og alle vi har mistet. Om alt som har formet oss. Historie handler om at våre skeive rettigheter er framkjempet, men også at disse må forsvares og utvides på flere områder. Kampen er aldri over.
Velkomment til Drammen Pride!
Program 2019
Torsdag 15. august 2019
Arrangementsdetaljer
Politisk nestleder i FRI – Foreningen for kjønns- og seksualitetsmangfold og advokat Halvor Frihagen holder foredraget “Hvor skeiv er retten?”, hos advokatfirmaet Svensson Nøkleby i
Arrangementsdetaljer
Politisk nestleder i FRI – Foreningen for kjønns- og seksualitetsmangfold og advokat Halvor Frihagen holder foredraget “Hvor skeiv er retten?”, hos advokatfirmaet Svensson Nøkleby i forbindelse med Drammen Pride 2019.
Halvor Frihagen snakker i dette foredraget om noen av de spesielle problemstillingene som reiser seg for lhbt-personer i familie- og arveretten og andre rettsområder. Han kommer blant annet inn på hvordan man kan bli foreldre, hvordan jussen håndterer det når transpersoner er eller blir foreldre, noen arverettslige spørsmål og hvordan man kan sikre at det er de man selv mener er de nærmeste som regnes som nærmeste pårørende ved sykdom og dødsfall.
Politisk nestleder i FRI – Foreningen for kjønns- og seksualitetsmangfold og advokat Halvor Frihagen, holder foredraget “Hvor skeiv er retten?” hos advokatfirmaet Svensson Nøkleby.
Påmeldingsfrist: 12.08.2019.
Mer
Tid
(Torsdag) 17:00 - 18:00
Sted
Svensson Nøkleby
Billettpris
Gratis (påmelding kreves)
Fredag 16. august 2019
Arrangementsdetaljer
Skeiv er et begrep vi hører, og bruker, veldig ofte. Men, begrepet skeiv, hva ligger i det? Vi har fått inn fire
Arrangementsdetaljer
Skeiv er et begrep vi hører, og bruker, veldig ofte. Men, begrepet skeiv, hva ligger i det?
Vi har fått inn fire fantastiske foredragsholdere til å snakke om hva skeiv har vært og nå er. Vi tror alle kan lære av dette, og anbefaler alle å ta turen.
Først ut blir det fire “minifordrag” på 10-15 minutter, om forskjellige aspekter som faller inn under “paraplyen” skeiv.
Foredragsholdere (i alfabetisk rekkefølge):
Brita Brekke, leder av FRI Oslo og Akershus.
Carina Stenseth Lund, leder av SMil Norge
Luca Dalen Espeseth, rådgiver, FRI – Foreningen for kjønns- og seksualitetsmangfold.
Lynn Myrdal, leder av PolyNorge.
Etter disse miniforedragene blir det en panelsamtale, hvor foredragsholderne snakker seg i mellom, og publikum kan stille spørsmål.
Vi sees på Drammen bibliotek.
Mer
Tid
(Fredag) 16:00 - 19:00
Billettpris
Gratis
Arrangementsdetaljer
Velkommen til Kvinnekveld – Drammen Pride på Pigen fredag 16. august. Gjør deg klar til en festkveld med quiz, speed-dating, sjekkekurs, klubb og en stor dose DRAMAqueen.
Arrangementsdetaljer
Velkommen til Kvinnekveld – Drammen Pride på Pigen fredag 16. august. Gjør deg klar til en festkveld med quiz, speed-dating, sjekkekurs, klubb og en stor dose DRAMAqueen.
Kun 150 billetter i salg.
► 17:30 – dørene åpner.
► 18:00 – QUIZ.
► 20:00 – Speed-dating og sjekkekurs
+ Mingling og rolig klubb etter quizen før det braker løs
► 21.00 – KLUBB OG DRAMAqueen.
NB!
Kvinnekveld – Drammen Pride lager vi som et trygt rom for kvinner. En persons eller personers handlinger eller oppførsel som gjør det utrygt for våre gjester kan medføre utkastelse.
Det kan være lurt å spise før ankomst! Pigen vil ikke ha kapasitet til at 150 damer bestiller mat. Men, det er flere spisesteder vegg i vegg.
Kvinnekveld – Drammen Pride starter med QUIZ fra klokken 18:00 til 20:00. Dette blir en allmennquiz ledet av quizmistress Martine Hammervold-Austinat, som siden 2009 har underholdt quizzere i Oslo og omegn med sine lettbeinte spørsmål og gode stemning. Til Kvinnekveld – Drammen Pride har hun med seg sin makker, Bente Talentet, som ofte byr på dramaspørsmål i kategoriene TV og film.
QUIZpremier:
Laget på 1. plass stikker av med billetter til selveste Drammen Pride Night dagen etter (lørdag).
Laget på 2. plass vinner konsertbilletter til AdmiralP på Union scene samme kveld (fredag), hvor du varmer opp før festen fortsetter i 2.etg på Pigen fra klokken 22:00-02:00.
► 20:00 – Speed-dating og sjekkekurs:
Det er ikke alltid like lett å bli kjent med nye, eller å ta kontakt med en du har lyst å bli mer kjent med. Kaja Glenne Lund leder Speed datingen som gjør dette enklere for alle som kommer og har lyst til å prate med nye folk, stifte nye bekjentskap og kanskje få et telefon nummer eller to i løpet av kvelden. Det er lov for alle å være med, uansett alder og om du er lesbisk/bi/pan. Bli med og treff nye folk!
► 21:00 – KLUBB OG @DRAMAqueen:
Etter quizen fortsetter Kvinnekveld – Drammen Pride med klubbkonseptet DRAMAqueen:
Bente Jørgensen og Martine Hammervold-Austinat er DJ-duoen bak det skeive klubbkonseptet DRAMAqueen. Duoen har produsert Fredagen (Kvinnekvelden) på Rockefeller under Oslo Pride de siste to årene, spilt på Fredrikstad Pride og Regnbuedagene i Bergen, overlevd sin første julebordssesong i tillegg til å holde koken én lørdag i måneden på Elsker i Oslo (for å nevne noe).
Under Kvinnekveld – Drammen Pride serverer Austinat en deilig blanding av RnB, disco, throwbacks, guilty pleasures og låter du hadde glemt. Bente Talentet gir deg den geniale miksen av hip hop, elektronika og hitz.
Alle kvinner som identifiserer seg som kvinner er velkommen. Du er velkommen akkurat som du er – kom og dans med oss!
Sikre deg billetter til denne kvelden! Det er kun 150 billetter tilgjengelig!
Tilgjengelighet: Lokalet er ikke rullestolvennlig.
NB! Billetten gjelder hele kvelden – quiz, sjekkekurs og klubb inkludert!
Kvinnekveld – Drammen Pride lager vi som et trygt rom for kvinner. En persons eller personers handlinger eller oppførsel som gjør det utrygt for våre gjester kan medføre utkastelse.
Mer
Tid
16 (Fredag) 17:30 - 17 (Lørdag) 02:00
Sted
Pigen Café & Bar
Bragernes Torg 8, 3017 Drammen
Billettpris
150,-
Arrangementsdetaljer
I anledning Drammen Pride 2019 arrangerer Val Eyja Fetishfest på Gummuibaren. Velkommen til en kveld for alle fetishister og kinky. Vi møtes,
Arrangementsdetaljer
I anledning Drammen Pride 2019 arrangerer Val Eyja Fetishfest på Gummuibaren.
Velkommen til en kveld for alle fetishister og kinky. Vi møtes, viser oss frem, ser og blir sett.
En stor takk rettes Gummibaren, som egentlig er sommerstengte, men åpner dørene for oss likevel.
Ta på deg ditt flotteste fetishantrekk, ta turen, og ta gjerne med deg den vennen som trenger å se kinky folk – stolte og åpent vise seg frem.
Dresscode:
Fetish, kink, retro, lakk, latex, lær ol.
Festregler:
Overstadig berusede personer vil bortvises.
Dette er en fetishfest, ikke en BDSMfest.
Fetishfest – Drammen Pride
Dato: Fredag 16. august 2019.
Tid: 21:00-01:00.
Sted: Gummibaren.
Adresse: Grønland 57, 3045 Drammen, Norway
ID: 18 år
Tiigjengelighet: Lokalet er rullestolvennlig.
Cover/Inngang:
Medlem av Val Eyja: 100 kroner.
Medlem, venneforening: 150 kroner.
Andre: 200 kroner.
Betaling i Døra: 250 kroner.
Påmelding: Send navn/FLnick til valeyja@gmail.com, så får du betalingsdetaljer.
Mer
Tid
16 (Fredag) 21:00 - 17 (Lørdag) 01:00
Billettpris
Fra 100,-
Lørdag 17. august 2019
Arrangementsdetaljer
Lørdag 17. august: Hvordan er det å være skeiv og vokse opp i Drammen? Før skeive og streite strømmer gjennom Drammens gater
Arrangementsdetaljer
Lørdag 17. august: Hvordan er det å være skeiv og vokse opp i Drammen?
Før skeive og streite strømmer gjennom Drammens gater for å feire mangfold, likestilling og kjærlighet under tidenes første Drammen Pride Parade, møtes vi på Drammensbiblioteket i beste Pride-time lørdag 17. august klokken 11.30. Vi spør – hvordan er det å være skeiv og vokse opp i Drammen?
I panelet til å diskutere saken har vi med oss:
Fredrik Haaning – ordførerkandidat for Høyre.
Monica Myrvold Berg – ordførerkandidat for Arbeiderpartiet.
Magnus Thun – medlem av Miljøpartiet De Grønne og De Grønne Glitrende.
Rebecca Annesdatter – minoritetsrådgiver på Galterud skole.
Thee-Yezen Al-Obaide – assisterende generalsekretær i Salam Norge.
Mer
Tid
(Lørdag) 11:30 - 13:00
Billettpris
Gratis
lør17aug12:00lør13:00Drammen Pride ParadeDrammen sentrum12:00 - 13:00 BillettprisGratis
Arrangementsdetaljer
Pride: Synlighet og feiring av skeiv kjærlighetDrammen Pride er en feiring av skeiv kjærlighet og mangfold. Drammen Pride Parade er en feiring av livsglede,
Arrangementsdetaljer
Pride: Synlighet og feiring av skeiv kjærlighet
Drammen Pride er en feiring av skeiv kjærlighet og mangfold. Drammen Pride Parade er en feiring av livsglede, hvor vi viser at vi er stolte av hvem vi er, uavhengig kjønnsuttrykk, kjønnsidentitet eller seksualitet; lesbisk, homofil, bi/pan, trans- og queer.
Drammen Pride Parade er av og for skeive, men paraden og hele festivalen også til for venner av skeive, familie, allierte og alle som er stolte støttespillere.
Er du for åpenhet, mangfold og et raust samfunn? Er du mot homofobi, diskriminering, rasisme og annet gufs vil vi ha deg med i paraden, med på feiringen.
Bli med på feiring av kjærligheten!
Mer
Tid
(Lørdag) 12:00 - 13:00
Sted
Drammen sentrum
Billettpris
Gratis
Arrangementsdetaljer
Velkommen til Pride Street – Drammen Pride i Tollbugata! Drammen Prides parade går av stabelen lørdag 17. august i elvebyen – og
Arrangementsdetaljer
Velkommen til Pride Street – Drammen Pride i Tollbugata!
Drammen Prides parade går av stabelen lørdag 17. august i elvebyen – og hele paraden tar vi imot i Pride Street i Tollbugata ved Strømsø Torg.
Rekord Bar og Drammen Pride er vertskapet som sammen lager Pride Street for alle skeive og lhbt (lesbiske, homofile, bi/pan og transfolk), for familie, venner og andre allierte.
Her byr vi på god mat og drikke, folkefest etter paraden, musikk og utømmelige mengder med kjærlighet, før hovedfesten fortsetter på Union Scene med Drammen Pride Night.
Pride Street blir et inngjerdet område som vi lager i Tollbugata fra Strømsø Torg til Retropiken.
Velkommen til feiring av kjærligheten!
Dato: Lørdag 17. august 2019.
Tid: Fra klokken 12:00 – til 24:00 (ute), og til 03:30 inne på Rekord.
Sted: Fra Strømsø Torg og Rekord Bar til Retropiken gjennom Tollbugata.
Adresse: Tollbugata, 3044 Drammen.
ID: Åpent for alle fram til klokken 19:00. 20 år etter klokken 19:00.
Tilgjengelighet: Pride Street er rullestolvennlig. Rekord Bar tilrettelegger ved behov ved inngangspartiet, og har HC-toalett.
Inngang: Gratis!
Mer
Tid
(Lørdag) 12:19 - 23:59
Billettpris
Gratis
Arrangementsdetaljer
Lørdag 17. august etter paraden gjennom Drammens gater lager vi Drammen Pride for barna og alle familier under regnbuen på Union Scene.
Arrangementsdetaljer
Lørdag 17. august etter paraden gjennom Drammens gater lager vi Drammen Pride for barna og alle familier under regnbuen på Union Scene.
Gratis inngang!
I samarbeid med Drammen Scene for barn og Interkultur, ønsker Drammen Pride velkommen til Dronningtimen lørdag 17. august! I tillegg blir det både ansiktsmaling og ballongkunst for store og små med med Retten og Sletten.
Dørene på Union åpner klokken 15:00 etter paraden, og da kan regnbuefamiliene leie barna sine inn eller rulle sine barnevogner rett inn.
Dronningtimen
I samarbeid med Drammen Scene for barn og Interkultur, presenterer Drammen Pride Dronningtimen, med Nabi Yeon Geisha.
Geisha er en helt ekte dronning! I hvert fall en ekte drag-dronning, som har drevet profesjonelt som dragartist siden 2013 sammen med gruppen Princessilicious.
Hun, sammen med Elektra Puzzz, står bak det kunsteriske utviklingsprosjektet OPEN DRAG STAGE, er utdannet lektor med hovedfag i drama og teater, og høsten 2017 begynte hun på en ny reise rettet mot barn og unge. Nemlig Dronningtimen.
En dronningtime er en fortellerstund der Geisha forteller eventyr med en skeiv tvist. Her reiser Geisha land og strand for å fortelle for dem som vil høre på, og 17. august er hun på Drammen Pride for å forteller sin historie “Stjerneild”. Denne fortellingen tar for seg både monstre, magi, prinsesser og fantasi, og handler om gutten Tio som skulle ønske han var en modig Ridderjuvel akkurat som sin store helt, prinsesse Tamara.
Fortellerstunden passer for barn med språk og opp til 10/11 år, og varer i cirka 25 minutter. I etterkant er det mulig å prate og ta bilde sammen med Nabi Yeon Geisha.
Fotovegg med Brageteatret!
Pose! Brageteatret stiller til familie-pride med Peter Pan-fotovegg, hatter og briller, barter og boa. Her kan du kle deg ut, bli fotografert og få med deg bildet hjem. Perfekt til å henge på kjøleskapet!
Voksne, som skriver seg på nyhetsbrevlista, er med i trekningen av billetter til Peter Pan i sirkustelt i september!
Ansiktsmaling og ballongkunst
Det blir både ansiktsmaling og ballongkunst for store og små med med Retten og Sletten denne dagen. Og det blir det regnbuepiknik og noe å bite i.
Velkommen til en trygg og inkluderende atmosfære på Union Scene, i byens flotteste bakgård og i Centralen, fra ca 15:00 fram til 17:30.
Vi ønsker alle typer familier velkommen, skeive som streite, så lenge mangfold er en kjerneverdi, og så du tar et aktivt standpunkt mot diskriminering, rasisme, homofobi, transfobi og bifobi.
Drammen Pride – for barna og alle familier under regnbuen
Dato: Lørdag 17. august 2019.
Tid: 15:00 – 17:00.
Sted: Union Scene.
Adresse: Grønland 60, 3045 Drammen
Inngang: Gratis.
Mer
Tid
(Lørdag) 15:00 - 17:00
Sted
Union Scene, Multisal 1
Grønland 60, 3045 Drammen
Billettpris
Gratis
lør17aug19:00lør22:00G60 PRIDE-ungdomsfestG60 – ungdomskulturhuset19:00 - 22:00 BillettprisGratis
Arrangementsdetaljer
Velkommen til G60 PRIDE-ungdomsfest – vår offisielle ungdomsfest som avrunder paradelørdagen under tidenes første Drammen Pride i 2019. Ungdomsfesten arrangerer vi på
Arrangementsdetaljer
Velkommen til G60 PRIDE-ungdomsfest – vår offisielle ungdomsfest som avrunder paradelørdagen under tidenes første Drammen Pride i 2019.
Ungdomsfesten arrangerer vi på G60 Scene.
Vi byr på en helaften med underholdning og show fra dørene åpner klokken 19:00 til dørene stenger 22:00.
Denne kvelden får du oppleve artistene Big Daddy Karsten, Ferdinand og Dj – Karolinski Music.
G60 PRIDE-ungdomsfest er for alle – og en må ikke være skeiv for å danse, gå på skeiv fest, nyte show eller for å engasjere seg. Bli med på fest, bli med å feire PRIDE!
GRATIS INNGANG – FRI ALDER – RUSFRITT
Show og artister
Big Daddy Karsten er mest kjent som Norges første åpent homofile rapper, men er også kjent fra duoen Folkefiender. Han har vært dommer i sangkonkurransen All Together Now som gikk på TVNorge i vinter og er også ansett som en av Norges aller beste battlerappere fra battleligaen skeeztv som hadde jenvlinge slipp på VGTV. Karsten har allerede gjort shows til stor begeistring på Skralfestival og hovedscenen i Pridepark i Oslo i sommer og gleder seg til å være med å feire mangfold og kjærlighet under drammens første Pride noensinne.
Ferdinand kom ut med sin debutsingel “Down For It” 31. mai i år. Med sterk påvirkning av artister som David Bowie, Lady Gaga, Freddie Mercury og Kpop-kulturen vet han hvordan man underholder et publikum. Han er med andre ord en well rounded entertainer. Stilen er ekspressiv, “over the top”, teatralsk, skamløst, utfordrende og befriende. Sangene han spiller blir sett på som “larger than life” og guilty pleasure. Det er vanskelig å ikke bli revet med når Ferdinand tar med seg bandet og danserne sine – noe man ikke vil gå glipp av.
Dj – Karolinski Music aka Karoline Hegrenes kjent fra klubbkonseptet: Karmaklubb er en elektronisk musikkprodusent fra Bergen, og står også bak plateselskapet FFDR – FJORDFJELLOGDALER fra 2017, der hun også ga ut sin første singel, “Basic Frequency” i sjangeren Dub Techno.
G60 PRIDE-ungdomsfest – Drammen Pride
Dato: Lørdag 17. august 2019.
Tid: 19:00 – 22:00.
Sted: G60 – ungdomskulturhuset
Adresse: Grønland 60, 3045 Drammen, Norway .
Inngang: Gratis!
ID: Ingen.
Tilgjengelighet: Lokalet er rullestolvennlig.
Mer
Tid
(Lørdag) 19:00 - 22:00
Sted
G60 – ungdomskulturhuset
Grønland 60, 3045 Drammen, Norway
Billettpris
Gratis
Arrangementsdetaljer
Drammen Pride Night er den store, offisielle festen som avrunder paradelørdagen under tidenes første Drammen Pride. Sett av hele dagen og kvelden. Vi byr på
Arrangementsdetaljer
Drammen Pride Night er den store, offisielle festen som avrunder paradelørdagen under tidenes første Drammen Pride. Sett av hele dagen og kvelden. Vi byr på en helaften med underholdning og show fra dørene åpner klokken 19:00, til dørene stenger 03:30.
I bakgården på Union Scene blir det hovedscene. Det blir dragkings og dragqueens, burlesqueshow, artister og DJs, og et klubbkonsept som tar Drammen til nye høyder og inn i natten.
Mer
Tid
17 (Lørdag) 19:00 - 18 (Søndag) 03:30
Sted
Union Scene, Hovedscenen
Grønland 60, 3045 Drammen
Billettpris
190 kroner (+billettavgift 30 kroner)
Søndag 18. august 2019
søn18aug11:00søn12:30Regnbuemesse – Drammen PrideStrømsø kirke11:00 - 12:30 BillettprisGratis
Arrangementsdetaljer
Velkommen til regnbuemesse og feiring av historiens første pride i Drammen Karoline Faber, bykirkeprest, holder regnbuemessen søndag 18. august i Bykirken Strømsø.
Arrangementsdetaljer
Velkommen til regnbuemesse og feiring av historiens første pride i Drammen
Karoline Faber, bykirkeprest, holder regnbuemessen søndag 18. august i Bykirken Strømsø.
Predikant er Hanne Marie Iaursulëiel Frostlid, kapellan i Skjømannskirken i København.
I tillegg deltar Tonie Steffensen, diakon i Bykirken Strømsø, Henriette Brevig, gateprest i Kirkens Bymisjon Drammen og Kevin Johnsen.
Organist er Anders E. Dahl, og Egil J. Bye spiller saksofon.
Regnbuemessen er forberedt i samarbeid med Drammen Pride-komiteen. I etterkant av messen inviteres alle til gratis kirkekaffe.
Velkommen til en feiring av kjærligheten.
❤️🧡💛💚💙💜
Regnbuemesse – Drammen Pride
Dato: Søndag 18. august 2019
Tid: 11:00–12:30.
Sted: Bykirken Strømsø | Kirkens Bymisjon Drammen.
Adresse: Knoffs gate 2, 3044 Drammen.
Inngang: Gratis
Mer
Tid
(Søndag) 11:00 - 12:30
Sted
Strømsø kirke
Tordenskiolds gate 58A, 3017 Drammen
Billettpris
Gratis
Galleri 2019
Foto: Eli Renate Lillebuen Kvarme/Drammen Pride.
Del gjerne, men husk å kreditere fotografen. Publisert med Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.